Чи є космічний потенціал в України: віддати космос бізнесу

Чи є космічний потенціал в України: віддати космос бізнесу

Розвиток космічних технологій позитивно впливає на зростання світової економіки, проте безліч країн випадає з цього процесу в зв’язку з високою вартістю космічних запусків, вчинення яких вони не можуть собі дозволити.

На сьогоднішній день космічна галузь в Україні знаходиться не на передових позиціях, так як володіючи інженерними та науковими можливостями, країна не надає належної підтримки для розвитку українських перспектив в цьому напрямку.

Фактично, законодавство України регулює космічну галузь базуючись на двох законах: “Законі про космічну діяльність” (прийнятий в 1996 році) і “Законі про державну підтримку космічної діяльності” (прийнятий 2000 року).

Варто відзначити, що в минулому влада виділяла бюджетні кошти на космічний напрямок за принципом “що залишиться”, а якщо не залишиться так і буде. Незабаром так і відбулося.

  • У 2018 році 50 млн гривень з бюджету було виділено для одного з найбільш провідних космічних підприємств-конструкторське бюро “Південне”.
  • У 2019 на “Космос” не було виділено нічого.
  • 2020 рік. На космічну галузь влада виділила з бюджету 614,3 млн гривень. Про це йдеться в законопроекті №2000 “Про державний бюджет України на 2020 рік”.

На що спрямоване фінансування:

1. 95 млн грн – на продовження проведення науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, які допоможуть розвитку космічної діяльності.

2. 164,4 млн грн – роботи, які пов’язані з утилізацією твердого ракетного палива і безпекою його збереження.

3. 354,9 млн грн – гроші виділені на обробку інформації, прийнятої з космічних апаратів; також вони розподілені на забезпечення контролю за всім геофізичними явищами, які відбуваються на планеті Земля. Ця частина бюджетних коштів також допоможе у виготовленні серійної продукції, і організації контролю за постачанням та встановленні ракетно-космічної техніки.

Варто зазначити, що сьогодні в Україні космічна діяльність, а саме випробування і виробництво ракет-носіїв можуть здійснювати тільки державні компанії.

Проте 13 вересня Верховна Рада України IX скликання прийняла в першому читанні за основу законопроект №1071 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державного регулювання космічної діяльності”.

Метою проекту закону є відкриття космосу для приватних компаній.

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державного регулювання космічної діяльності спрямований на забезпечення розвитку, підвищення інвестиційної привабливості, а також створення конкурентного середовища для розвитку космічної галузі в Україні поряд із державним сектором підприємств приватної власності.

Прийняття проекту Закону України, на думку його авторів, забезпечить створення конкурентного середовища для розвитку космічної галузі в Україні поряд із державним сектором підприємств приватної власності, а також призведе до залучення інвестицій у космічну галузь України.

Під час обговорення ряд народних депутатів висловили застереження відносно того, що космічна галузь має стосунок до безпеки держави, тож ухвалювати його в умовах війни слід із обережністю.

Підписуйтеся на наш telegram-канал
та інформаційний youtube-канал
Залиште коментар

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *