Рішення Стокгольмського Арбітражу тільки виглядає перемогою

Рішення Стокгольмського Арбітражу тільки виглядає перемогою

Стокгольмський Арбітраж відхилив апеляцію Росії з транзиту газу з Україною на умовах “бери і плати”, присудивши таким чином перемогу “Нафтогазу” по одному з пунктів “газовоі суперечки” з РФ. Але чи є це рішення повноцінної перемогою України?

Думки про газові перспективи у світлі прийнятого Апеляційним судом Швеції рішення.

1. Рішення винесено щодо спроби “Газпрому” оскаржити рішення Стокгольмського арбітражу за контрактом з “Нафтогазом” на ПОСТАЧАННЯ газу від 2009 року. Воно було досить передбачувано.

2. Рішення того ж суду по апеляції “Газпрому” на рішення Стокгольмського суду з ТРАНЗИТНИМ КОНТРАКТОМ (а саме за нього “Нафтогаз” відсудив $4,6 млрд) очікується лише в наступному році.

3. У будь-якому випадку прийняте рішення, яке хоч формально і виглядає перемогою, але по суті наближає зраду у формі припинення транзиту, оскільки посилює позиції “яструбів” типу Вітренко, які заробляють на закупівлі російського газу через західні фірми-прокладки та всіляко блокують будь-які спроби пошуку компромісу.

4. Чи не єдина можливість досягнення компромісу з питань транзиту/прямих закупівель пов’язана із зустріччю в Нормандському форматі, скільки б Вітренко не говорив, що там питання газу обговорюватися не будуть. За фактом вони обговорювалися навіть в телефонних переговорах Путіна-Зеленського.

5. Що ж стосується єдиної можливої формули досягнення компромісу, то вона була озвучена російською стороною ще під час березневого візиту Медведчука до Москви і переговорів з першими особами РФ – прямі поставки за ціною на 25% нижче тієї, за якою Україна купує газ через фірми-прокладки. За фактом, ніяких інших принципів, крім обумовлених з ним і озвучених у березні, російська сторона нікому іншому не пропонувала і не пропонує. Нещодавно підтвердив і сам Путін на саміті БРІКС в Бразилії. Більш того, Зеленський в останні місяці намагався віддати переговори на відкуп Коболєва/Вітренко, що має передбачуваний результат у вигляді повного провалу.

Що ж стосується формату реалізації супутніх умов (припинення судових спорів та обнулення взаємних претензій, строку контракту, обсягів тощо), то він, мабуть, підлягає обговоренню.

6. Якщо все ж транзит обнулиться, то буде “весело” всім. Комусь менше – жителям центральних і західних областей “світить” підвищення тарифів ніяк не менше 25-30% і режим економії. Комусь більше – чи зможуть подавати газ в достатніх обсягах і з достатнім тиском на Схід, незрозуміло. А ось зупинка Луганської ТЕС, що працює на газі, і блекаут для значного шматка області вельми вірогідний.

7. Якщо домовленість про транзит і прямих поставках буде досягнута, це дозволить владі мати ресурс для того, щоб істотно знизити тариф газу для кінцевих споживачів. Наприклад, за озвученою Медведчуком формулі – прямі поставки з РФ за ціною на 25% нижче + скасування ПДВ на газ українського видобутку + обмеження надрентабельності “Укргазвидобування” – можна буде знизити ціну з нинішніх 7 тис. грн аж до 3,8-4 тис. грн за тисячу кубів.

Хоча тут, зрозуміло, все залежить від бажання влади це зробити. Перші заяви Оржеля про те, що зекономлені гроші будуть вилучатися на якісь соціально важливі заходи, не дуже обнадіюють.

Підписуйтеся на наш telegram-канал
та інформаційний youtube-канал
Залиште коментар

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *